Biskupská konference Rakouska se zavázala stáhnout veškeré investice z fosilních paliv

Protože klimatická změna významně ovlivňuje dostupnost vody v různých částech světa, rozhodl kardinál Christoph Schönborn, předseda Biskupské konference Rakouska, že její rozhodnutí stáhnout investice ze všech podniků těžby a výroby fosilních paliv oznámí 22. března 2019 na Mezinárodní den vody. Rozhodnutí se týká všech investic Biskupské konference Rakouska, všech rakouských diecézí i všech jejích ostatních institucí.

„Podpisem divestičního závazku, který vypracovalo Globální katolické klimatické hnutí (GCCM), se Biskupská konference Rakouska připojuje ke globálnímu divestičnímu hnutí, do něhož je zapojeno již přes tisíc institucí. Je to prorocký krok, který důsledně sleduje nepopiratelnou pravdu, že spálení všech známých zásob fosilních paliv nás dovede do nemyslitelné katastrofy,“ říká Anja Appel, ředitelka Úřadu pro koordinaci Biskupské konference Rakouska (KOO). Jedná se o třetí biskupskou konferenci, která ohlásila odklon investic z fosilních paliv, po Irsku a Belgii.

Závazek divestovat z podniků těžby a výroby fosilních paliv přijalo již více než 120 dalších katolických institucí včetně velkých německých katolických bank. V Rakousku, kde se ke katolictví hlásí polovina populace, přišel tento krok vzápětí po vatikánské konferenci o cílech udržitelného rozvoje OSN, které zahrnují rychlé jednání vzhledem ke klimatické změně, a navazuje na výroky papeže Františka o využívání energie, zejména na jeho prohlášení, že „civilizace potřebuje využívat energii, ale využívání energii nesmí civilizaci zničit.“ A kardinál Christoph Schönborn dodává, že „církevní finanční prostředky nesmějí negativně ovlivňovat klima planety.“

Tomás Insua, výkonný ředitel Globálního katolického klimatického hnutí, vyjádřil radost a řekl: „Rozhodnutí Biskupské konference Rakouska divestovat z fosilních paliv je prorocký postoj pro klimatickou spravedlnost. Světové katolické společenství se odvážně ujímá vedení v ochranně zranitelných lidí, kteří naléhavě volají po změně. Máme jen několik málo let na to, abychom sklonili oblouk emisí skleníkových plynů, a rakouští biskupové udělali veliký krok správným směrem.“

Anja Appel, ředitelka Úřadu pro koordinaci Biskupské konference Rakouska, říká: „My křesťané a naše instituce máme odpovědnost pečovat o stvoření a usilovat o globální spravedlnost. Patříme mezi tu část světové populace, která produkuje nejvíc skleníkových plynů, a proto je přirozené, že musíme bojovat proti jejich hlavní příčině, jíž je využívání fosilních paliv. Tento významný krok ukazuje, že Biskupská konference Rakousko soustavně usiluje naplňovat cíle Pařížské dohody.“

 

Zdroje: https://drive.google.com/file/d/1k97Yhj0Ghq64hmAllXaEy1FSUBUhHS4b/view

https://drive.google.com/file/d/14MUsNaHRnKBoQqrFXsXo_DZwgOSLAXZx/view