Mnoho farností po celém světě zjišťuje, že nejvhodnější způsob, jak otevírat témata encykliky Laudato si‘, jsou filmové projekce. Na této stránce shromažďujeme odkazy na vhodné filmy dostupné v češtině. Pokud víte o vhodném filmu, který tu chybí, dejte nám vědět na amen@zitlaudatosi.cz.

Nový film přímo vytvořený k představení myšlenek encykliky Laudato si‘ divácky vstřícným způsobem se jmenuje The Letter („Okružní list“). Vystupují v něm lidé, kteří v různých částech světa hájí vizi integrální ekologie mezními způsoby. Každá postava představuje jeden z hlasů, které nedocházejí ve světě dostatečného vyslyšení – hlas domorodých obyvatel odlehlých oblastí, hlas mladých, hlas chudých, hlas přírody. Film sleduje, jak tito lidé vstupují do dialogu jeden s druhým a s papežem Františkem.

Film The Letter lze nyní promítat ve společenstvích, kde se nevybírá vstupné, s kvalitními českými titulky. Pro více informací nám napište na amen@zitlaudatosi.cz nebo se zaregistrujte na Screenings – The Letter (theletterfilm.org)

Hlavní hvězdou filmu je papež František, který trávil čas s tvůrci filmu a dělil se s nimi o moudrost. Film představuje hlasy z periferií ekologické krize. Vystupuje v něm náctiletá aktivistka z Indie, domorodý vůdce z Amazonie, klimatický uprchlík ze Senegalu a vědci z Hawaje. Ridhima, náčelník Dada, Arouna a Robin a Greg jsou skuteční hrdinové skutečného života. Ve filmu se s vámi podělí o své příběhy a budete moci být svědky jejich osobních rozhovorů s papežem. Více info v této prezentaci.

Premiéra filmu se konala 4. října 2022 v Synodním sále ve Vatikánu, 19. října 2022 jsme poprvé promítali v Praze.

Film byl představen v pořadu ČRo Vertikála 16. 10. 2022, kdy se mj. řešila otázka, zda z různých náboženství mohou vzejít účinné apely k řešení problémů v dnešním světě. Podcast vyslechnete na tomto odkazu:

Zvukový záznam z osobní reflexe encykliky Laudato si‘, kterou před promítáním v Praze-Kobylisích pronesl RNDr. David Pithart, CSc., si můžete poslechnout zde:

Jak mě změnila encyklika Laudato si'

o David Pithart

ThuleTuvalu, režie Matthias von Gunten, 2014.

Zemřít pro design, režie Sue Williams, 2016.

Semínka svobody, režie Diego Cutilli, 2014.

Planeta plná plastů, 95 minut, 2010.

Kamenolom Boží, režie Břetislav rychlík, 2004.

Domov aneb Kam směřuje naše cesta, snímky Yann-Arthus Bertrand, 2009.

Silva Gabreta – jak se rodí šumavský horský les.

Výběr deseti filmů o klimatu, výběr z filmové tvorby věnující se změně klimatu a jejím dopadům na lidi https://naformat.cz/2021/04/format-x-klimatista-10-filmu-o-klimatu/

 

 

Připravujeme české titulky k dokumentárnímu filmu z prostředí environmentálně motivované náboženské obnovy Renewal.