Říká se, že půst je cesta k Bohu, k bližním i k sobě, vyjádřením vztahu k Bohu a světu. Je ovšem možné postit se od mnoha různých věcí, tradičně však v církvi slovo „půst“ znamenalo dobrovolnou újmu masa, mléka a vajec. A podle environmentalistů je  právě přechod na rostlinnou stravu nejvýznamnějším způsobem, jak jednotlivec může snížit svou uhlíkovou stopu a tedy omezit negativní dopad svého života na svět. Tím, že se dobrovolně vzdáte živočišných pokrmů, vyjadřujete solidaritu s tvory, kteří jsou v praxi současné živočišné výroby drženi v nedůstojných podmínkách. Vyjadřujete tím také solidaritu s miliony chudých, kteří často nemají ani ty fazole. Dlouhodobý půst Vás navíc učiní vnímavějšími k způsobům, jimiž Bůh každý den tvoří svět kolem Vás a k ohrožení a zneuctění Božího stvoření po celém světě.

Postit se můžete „za něco“ (na nějaký úmysl) nebo jen tak, abyste se otevírali Božímu stvořitelskému působení. Chcete-li se dlouhodobě postit a přitom zůstat zdraví pro vykonávání svých úkolů ve světě (např. pro péči o děti), musíte věnovat pozornost tomu, aby Vaše strava byla vyvážená a obsahovala vše potřebné. Bílkovin i železa můžete dost získat z luštěnin, vitamin B12 budete pravděpodobně muset doplňovat z tablet. Základní inspiraci k zdravému a chutnému postnímu způsobu stravování mohou poskytnout tyto stránky receptů, můžete zkusit i přijmout veganskou výzvu.

Většinu pečiva, které jste zvyklí dělat s mlékem a vejci (koláče, buchty, bábovky), můžete upéct stejně dobře a možná chutněji bez nich tak, že tam, kde recept říká „mléko“, použijete obilnou kávu a tam, kde říká „vejce“, použijete lněné semínko (jedno vejce nahradí jedna lžíce mletého semínka předem namočená v třech lžících vody). Místo masa zkuste červenou čočku, mungo a adzuki s rozmanitým kořením.

Začít s postním způsobem stravování musíte sami. Až po čase objevíte jeho půvab a naučíte se vařit postně, zdravě a chutně, můžete pozvat další lidi, aby to zkusili s Vámi, např. tak, že tímto způsobem uvaříte při farní oslavě. Pokud nějaké postní recepty při farní či jiné společné oslavě ověříte, pošlete nám je na amen@zitlaudatosi.cz, nejlépe s fotografiemi lidí, kteří ta jídla společně jedí. Přidáme je na tuto stránku pro inspiraci druhým.